BDPL Captain's Cup Competition 2013/14

Semi Finals - Ties to be played by Sunday 25th May, 2014

    Home               Away
                     
    The Woodcutters                        William Twigg
01   Danny Fryer          v          John Harling
   

(07549 007 350)

              (07769 334 655)
                     
    William Twigg               The Village Inn
02   Chris Tate      9    v  3      Matt Andrews
    (07760 483 331)               (07990 934 683)
                     
                     
Semi Final Matches are Best of 17 Frames       

Quarter Finals - Ties to be played by Sunday 20th April, 2014

    Home               Away
                     
    The Woodcutters                        The Sun
01   Danny Fryer      W    v    L      Jamie Newington  
   

(07549 007 350)

              (07920 753 712)
                     
    Club 8 A               The Village Inn
02   Steve Herbert       L   v W     Matt Andrews
    (07880 341 249)               (07990 934 683)
                     
    William Twigg               Golden Farmer A
03   Chris Tate      W    v  L      Will Gilbert
    (07760 483 331)               (07590 396 769)
                     
    William Twigg A               Club 8
04   John Harling      8   v  7      Alan Halwood
    (07769 334 655)               (07776 304 770)
                     
                     
Quarter Final Matches are Best of 15 Frames       

Round 2 - Ties to be played by Sunday 2nd March, 2014

    Home               Away
                     
    The Woodcutters                        Sandhurst S.C.
01   Danny Fryer      7     v    3      Paul Burnett    
   

(07549 007 350)

              (07912 945 917)
                     
    Crowthorne Club               The Sun
02   Darren Reilly      L   v  W     Jamie Newington
    (07884 448 944)               (07920 753 712)
                     
    The Goose               The Village Inn
03   Stephanie Cooper      1   v  7      Matt Andrews
    (07884 493 684)               (07990 934 683)
                     
    Royal Oak               Golden Farmer A
04   Ross Lovell      L   v  W     Will Gilbert
    (07957 582 677)               (07590 396 769)
                     
    Club 8 B               Club 8 A
05   Michael Hub       4   v  7     Steve Herbert
    (07788 286 326)               (07880 341 249)
                     
    Bridge House               William Twigg A
06   Scott Morton      3   v  6     John Harling
    (07732 755 571)               (07769 334 655)
                     
    The Cricketers               Club 8
07   Des Woods      4   v  7     Alan Halwood
    (07766 330 309)               (07776 304 770)
                     
    William Twigg               Crown Wood
08   Chris Tate     W   v  L     Simon Girling
    (07760 483 331)               (07952 408 595)
                     
                     
Second Round Matches are Best of 13 Frames       

Round 1 - Ties to be played by Sunday 19th January, 2014

    Home               Away
                     
    William Twigg               The Squirrels
01   Chris Tate       6     v    4       Sam Howard     
   

07760 483 331  

              (07972 125 527)
                     
    Green Man               Club 8 B
02   Alan Cannon       L   v  W     Michael Hub
    (01344 423 667)               (07788 286 326)
                     
    William Twigg A               Crowthorne Inn
03   John Harling      W   v  L     Wayne Andreason
    (07769 334 655)               (07828 523 822)
                     
    Crowthorne Club               Golden Farmer B
04   Darren Reilly      W   v  L     Michael Laverick
    (07884 448 944)               (07585 337 647)
                     
    Sandhurst Social Club               William Twigg B
05   Paul Burnett       6   v  1     Darren Edwards
    (07912 945 917)               (07513 404 651)
                     
    Club 8                
06   Alan Halwood         v       Bye
    (07776 304 770)                
                     
    Bridge House               Prince of Wales
07   Scott Morton       6   v  5     Danny Cronin
    (07732 755 571)               (07432 499 431)
                     
    Newtown Pippin B               The Sun
08   Tommy Brookman      L   v  W     Jamie Newington
    (07801 562 695)               (07920 753 712)
                     
    Club 8 A                
09   Steve Herbert         v       Bye
    (07880 341 249)                
                     
    Royal Oak                
10   Ross Lovell         v       Bye
    (07957 582 677)                
                     
    Woodcutters                
11   Danny Fryer         v       Bye
    (07549 007 350)                
                     
    Golden Farmer A                
12   Will Gilbert         v       Bye
    (07590 396 769)                
                     
    Village Inn               Cannie Man
13   Matt Andrews       6   v  0     Gavin Povey
    (07990 934 683)               (07876 399 865)
                     
    Crowthorne Club               Blue Lion
14   Des Woods       6   v  0     Alan Seabrook
    (07766 330 309)               (07914 017 948)
                     
    The Goose                
15   Stephanie Cooper         v       Bye
    (07884 493 684)                
                     
    Crown Wood                
16   Simon Girling         v       Bye
    (07952 408 595)                
                     
                     
First Round Matches are Best of 11 Frames