BDPL Singles Competition 2012

Quarter Finals - 23rd May, 2013

01 Chris Tate                    3   v   5          Des Woods

To be played at the Dukes Head

02 Leigh Morshead              v            Ryan O'Donnell

To be played at the Crowthorne Club

03 Kevin Bassett               5   v   4          Danny Fryer

To be played at the Newtown Pippin

04 Rob Morshead              5   v   0          Ruben Ball

To be played at the William Twigg

Second Round - 11th April, 2013

Group A - Venue: William Twigg

                       
01 Craig Allsop        L   v   W       Paul Walter
                        
02 Ryan O'Donnell        4  v  3        Stuart Williams
                       
03 Ryan O'Donnell        4  v  3        Paul Walter
                       

Group B - Venue: William Twigg

                       
01 Scott Walker           3   v   4        Paul Burnett
                       
02 Andy Palmer        3  v 4       Chris Tate
                       
03 Paul Burnett        2  v  4        Chris Tate
                       
 

Group C - Venue: Prince of Wales

                       
01 Kevin Bassett        4   v    0        Steve Bursill
                       
02 Billy Docherty        4  0       Simon King
                       
03 Kevin Bassett       4 v  3        Billy Docherty
                       
 

Group D - Venue: Newtown Pippin

                       
01 Ruben Ball           v           Matt Gouriet
                       
02 Jeff Reed         v         Sean Watson
                       
03 Winner Match 01         v         Winner Match 02
                       

Group E - Venue: Dukes Head

                       
01 Paul Theobold           v           Rob Morshead
                       
02 Lars Bjart         v         Steve Johnson
                       
03 Winner Match 01         v         Winner Match 02
                       

Group F - Venue: Club 8

                       
01 Dallas Godfrey           v           Bryan McKay
                       
02 Danny Cronin         v         Des Woods
                       
03 Winner Match 01         v         Winner Match 02
                       

Group G - Venue: Sandhurst Sports Club

                       
01 Alec Tiedeman           v           Mick Worsfold
                       
02 Danny Fryer         v         Robert Herbert
                       
03 Winner Match 01         v         Winner Match 02
                       

Group H - Venue: Crowthorne Social Club

                       
01 Paul Hawkins           v           Leigh Morshead
                       
02 Matt Andrews         v         Simon Genduso
                       
03 Winner Match 01         v         Winner Match 02
                       

First Round - 21st February, 2013

Group A - Venue: William Twigg


 01  Mick Worsfold        2  v  1         Rob Morshead
                       
 02  Craig Allsop        2   v   0         Matt Andrews
                       
 03  Matt Andrews        0  v  2         Mick Worsfold
                       
 04  Craig Allsop        2  v  0         Rob Morshead
                       
 05  Craig Allsop        2  v  1         Mick Worsfold
                       
 06  Rob Morshead        2  v  0         Matt Andrews
                       

 Player PLD  FD  Pts 
 Craig Allsop +5 
 Mick Worsfold +2 
 Rob Morshead -1 
 Matt Andrews (Bridge) -6 
                 

Group B - Venue: Sandhurst Sports Club



 01  Paul Wogel           v           Sam Miles
                       
 02  Ryan O'Donnell        2   v   0         Steve Johnson
                       
 03  Steve Johnson          v           Paul Wogel
                       
 04  Ryan O'Donnell         v           Sam Miles
                       
 05  Paul Wogel          v           Ryan O'Donnell
                       
 06  Steve Johnson          v            Sam Miles
                       

 Player PLD  FD  Pts 
 Ryan O'Donnell +2 
 Steve Johnson -2 
 Sam Miles
 Paul Wogel
                 

Group C - Venue: William Twigg

 

 01  Don Breit           v           Dave Hearn
                       
 02  Scott Walker           v            Steve Herbert
                       
 03  Steve Herbert          v           Don Breit
                       
 04  Scott Walker         v           Dave Hearn
                       
 05  Don Breit          v           Scott Walker
                       
 06  Steve Herbert          v            Dave Hearn
                       

 

 Player PLD  FD  Pts 
 Steve Herbert +4 
 Scott Walker +3 
 Don Breit -2 
 Dave Hearn -6 
                 

Group D - Venue: Club 8

 

 01  John Harling        1  v  2         Matt Andrews
                       
 02  Chris Briggs        0   v   2         Andy Palmer
                       
 03  Andy Palmer        2  v  1         John Harling
                       
 04  Chris Briggs        0  v  2         Matt Andrews
                       
 05  John Harling        2  v  0         Chris Briggs
                       
 06  Andy Palmer        2  v  1         Matt Andrews
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Andy Palmer +4 
 Matt Andrews (Village) +2 
 John Harling
 Chris Briggs -6 
                 

Group E - Venue: Royal Oak

 

 01  Nick Carr        2  v  0         Steve Welsh
                       
 02  Kevin Bassett        2   v   1         Sean Watson
                       
 03  Sean Watson        2  v  1         Nick Carr
                       
 04  Kevin Bassett        2  v  0         Steve Welsh
                       
 05  Nick Carr        0  v  2         Kevin Bassett
                       
 06  Sean Watson        2  v  0         Steve Welsh
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Kevin Bassett +5 
 Sean Watson +2 
 Nick Carr -1 
 Steve Welsh -6 
                 

Group F - Venue: Club 8

 

 01  Billy Docherty        2  v  1         Mark Wackrill
                       
 02  Keith Tilbury        0   v   2         Stuart Williams
                       
 03  Stuart Williams        0  v  2         Billy Docherty
                       
 04  Keith Tilbury       0 v  2         Mark Wackrill
                       
 05  Billy Docherty        2  v  0         Keith Tilbury
                       
 06  Stuart Williams        2  v  0         Mark Wackrill
                       

 Player PLD  FD  Pts 
 Billy Docherty +5 
 Stuart Williams +2 
 Mark Wackrill -3 
 Keith Tilbury -6 
                 

Group G - Venue: The Bridge House

 

 01  Danny Rogers        0  v  2         Robert Herbert
                       
 02  Steve Bursill        0   v   2         Ruben Ball
                       
 03  Ruben Ball        2  v  0         Danny Rogers
                       
 04  Steve Bursill       2 v  0         Robert Herbert
                       
 05  Danny Rogers        0  v  2         Steve Bursill
                       
 06  Ruben Ball        1  v  2         Robert Herbert
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Ruben Ball +1
 Steve Bursill -1 
 Robert Herbert
 Danny Rogers
                 

Group H - Venue: Crowthorne Social Club

 

 01  Lee Fryer        0  v  2         Jeff Reed
                       
 02  Matt Gouriet        2   v   0         Des Woods
                       
 03  Des Woods        2  v  0         Lee Fryer
                       
 04  Matt Gouriet        1  v  2         Jeff Reed
                       
 05  Lee Fryer        1  v  2         Matt Gouriet
                       
 06  Des Woods        0  v  2         Jeff Reed
                       

 

 Player PLD  FD  Pts 
 Jeff Reed +5 
 Matt Gouriet +2 
 Des Woods -2 
 Lee Fryer -5 
                 

Group J - Venue: Dukes Head

 

 01  Paul Theobold        1  v  2         Weare
                       
 02  Chris Tate        2   v   1         Arnie Son
                       
 03  Arnie Son        0  v  2         Paul Theobold
                       
 04  Chris Tate        2  v  0         Helen Wearel
                       
 05  Paul Theobold        2  v  1         Chris Tate
                       
 06  Arnie Son        2  v  1         Helen Weare
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Paul Theobold +2 
 Chris Tate +2 
 Arnie Son -2 
 Helen Weare -2 
                 

Group K - Venue: Club 8

 

 01  Lars Bjart        2  v  0         Simon Genduso
                       
 02  Alfonso Gomes        1   v   2         Will Gilbert
                       
 03  Will Gilbert        0  v  2         Lars Bjart
                       
 04  Alfonso Gomes        1 v  2         Simon Genduso
                       
 05  Lars Bjart        2  v  0         Alfonso Gomes
                       
 06  Will Gilbert        1  v  2         Simon Genduso
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Lars Bjart +6 
 Simon Genduso
 Will Gilbert -2 
 Alfonso Gomes -5 
                 

Group L - Venue: Prince of Wales

 

 01  Dallas Godfry        2  v  1         Leigh Morshead
                       
 02  Sharpe Wingate           v            Ivor Woodhouse
                       
 03  Ivor Woodhouse          v           Dallas Godfrey
                       
 04  Sharpe Wingate         v           Leigh Morshead
                       
 05  Dallas Godfrey          v           Sharpe Wingate
                       
 06  Ivor Woodhouse          v            Leigh Morshead
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Dallas Godfrey +1 
 Leigh Morshead -1 
 Sharpe Wingate
 Ivor Woodhouse
                 

Group M - Venue: Newtown Pippin

 

 01  Shane Weir           v           Paul Brogan
                       
 02  Simon King           v            Danny Cronin
                       
 03  Danny Cronin          v           Shane Weir
                       
 04  Simon King         v           Paul Brogan
                       
 05  Shane Weir          v           Simon King
                       
 06  Danny Cronin          v            Paul Brogan
                       
 Player PLD  FD  Pts 
 Danny Cronin
 Paul Brogan
 Shane Weir
 Simon King
                 

Group N - Venue: Blue Lion

 

 01  Alec Tiedeman           v           Nick Bull
                       
 02  Shaggy           v            Bryan McKay
                       
 03  Bryan McKay        1  v  2         Alec Tiedeman
                       
 04  Shaggy         v           Nick Bull
                       
 05  Alec Tiedeman          v           Shaggy
                       
 06  Bryan McKay          v            Nick Bull
                       

 

 Player PLD  FD  Pts 
 Alec Tiedeman +5 
 Bryan McKay +2 
 Shaggy
 Nick Bull
                 

Group P - Venue: Green Man

 

 01  Paul Walter           v           Jay Blainey
                       
 02  Danny Fryer           v            Darren Reilly
                       
 03  Darren Reilly          v           Paul Walter
                       
 04  Danny Fryer         v           Jay Blainey
                       
 05  Paul Walter        1  v  2         Danny Fryer
                       
 06  Darren Reilly          v            Jay Blainey
                       
 
 Player PLD  FD  Pts 
 Danny Fryer +1 
 Paul Walter -1 
 Darren Reilly
 Jay Blainey
                 

Group Q - Venue: The Woodcutters

 

 01  Paul Hawkins        2  v  0         Scott Morton
                       
 02  Paul Burnett        2   v   0         Chris Trunley
                       
 03  Chris Trunley        0  v  2         Paul Hawkins
                       
 04  Paul Burnett        2  v  1         Scott Morton
                       
 05  Paul Hawkins        2  v  0         Paul Burnett
                       
 06  Chris Trunley        0  v  2         Scott Morton
                       

 

 Player PLD  FD  Pts 
 Paul Hawkins +6 
 Paul Burnett
 Scott Morton -1 
 Chris Trunley -6